Skip to main content

Szmolár Balázs 2022. április 1. óta erősíti a GMB Solutions csapatát, korábban előkészítő most már értékesítési mérnökként. Folyamatosan fejleszti szakmai tudását, és amit a legjobban élvez a munkájában, hogy míg korábban vízügyi mérnökként kevésbé „kézzelfogható”, azaz látható és tapintható eredménye volt a munkájának, itt adott esetben akár néhány hét alatt is testet öltenek az általa vitt projektek.

Mesélnél picit magadról, a tanulmányaidról, szakmai előéletedről, és hogy hogyan kerültél a GMB-hez?  

Nyíregyházáról származom, ahol építőipari és környezetvédelmi vízügyi szakközépiskolába jártam, így evidens volt, hogy építőmérnöknek tanuljak. A BME építőmérnöki karára jelentkeztem, ahol jó pár évet lehúztam, de végül úgy hozta az élet, hogy a Közszolgálati Egyetemen levelező szakán szereztem diplomát, mert közben el kellett kezdenem dolgozni. Az előző munkahelyem egy vízgazdálkodási, vízépítési szaktanácsadással foglalkozó mérnöki iroda volt, de négy év után úgy éreztem, hogy egy újfajta kihívást, pörgősebb állást szeretnék. Nemsokkal azután, hogy ezen elkezdtem gondolkozni, megkeresett egy fejvadász, hogy lenne egy lehetőség a GMB Solutions csapatában. Egy percet sem gondolkodtam rajta, azonnal igent mondtam, amit azóta sem bántam meg. Amellett, hogy mérnökként is másfajta precizitást igényel ez a munka, a vállalkozási folyamatokba is bele tudtam kóstolni, ami szintén nagy pozitívum. A GMB-nél az adott projekttel megbízott előkészítők közül mindenki beszél a megrendelőkkel, ajánlatot ad, és koordinálja a projekteket, amiket megrendeltek tőle. Ezen kívül vannak még olyan tevékenységek, mint az műszaki segítség nyújtás, építészlátogatás, termékismertetők, -bemutatók tartása, amiket én előszeretettel vállalok magamra. Úgy érzem sikerült egy olyan komplex munkahelyet és pozíciót találnom, ahol a műszaki, vállalkozási és sales területeken is meg kell állnom a helyem!

Mit szeretsz a legjobban a munkádban?  

Talán meglepő, de az emberi kapcsolatokat emelném ki leginkább. Úgy érzem, hogy a személyes találkozók révén fontos szakmai kapcsolatokat is ki lehet alakítani, amikből később akár üzlet is létrejöhet. Rettenetesen sokat jelent az is, hogy megrendelnek tőlem egy munkát, és annak valódi látszata van – mert az előző munkahelyemen éves milliméteres elmozdulásokat mértem, ami nem volt annyira látványos, míg itt, van olyan, hogy a nulláról három hét alatt lefut egy projekt és már látom is az üvegfalakat, amiket közösen találtunk ki a tervezővel és amihez én számoltam ki az anyagokat, úgy, hogy az üzletben résztvevő összes szereplőnek megfelelő legyen financiális és műszaki értelemben is. Számomra kicsit a hobbimmá is vált a munkám, mert miután letudom a kötelességeimet az irodában, otthon még üveg- és mobilfal megoldásokat nézegetek és folyamatosan ezek fejlesztéseinek lehetőségein gondolkodom, dolgozom. Igyekszem minél jobban képbe kerülni, fejleszteni magamat annak érdekében, hogy még jobban helyt tudjak állni és, hogy a megrendelők is a megfelelő műszaki tudással felvértezett kollégával álljanak szemben. A közelmúltban fejeztem be egy Sales kurzust, hogy ne csak a szakmai hátterem legyen meg, de megfelelő módon tudjam azt kommunikálni is.

SZMOLÁR BALÁZS
SZMOLÁR BALÁZS

Melyik megvalósult projektedre vagy jelenleg a legbüszkébb?  

2023 végén az E.ON hatalmas új irodájának előkészítésével foglalkoztunk sokat és jelenleg már utolsó simitásokat végezzük, mind a 9 emeletnyi irodaterületen. Emellett volt még öt másik „mega” projektünk, amiken szintén rengeteget dolgoztunk. A saját befejezett projektjeim közül kiemelném a GIRO Zrt. Vadász utcai székházának felújítását, ami során izgalmas volt az olyan modern és letisztult elemek, mint a fehér üveg technikai panelek és antracit profilok összehangolása a régi építészeti jegyekkel, de a Turbine bérleménye a Corvin Campuson és a Hungarikum Alkusz irodája a Népliget Centerben is az én projektjeim voltak – utóbbi kettőt nevezték egyébként az év irodája címre is. A felsoroltak közül a Turbine bérlemény kialakítása áll legközelebb a szívemhez, nem csak komplexitása miatt, hiszen 6 különböző általunk forgalmazott termékcsoport is megtalálható a projekten, melyen szerepel többek között a szegmenstáblás üvegkalitka és benne a tér kettéválasztásáért felelős mobilfal egybeépített komplex szerkezete. Többek között ezeknek is köszönhető, hogy Az év irodája döntősei között végzett. A másik ok, pedig, hogy a Turbine foglalkozási köre a mesterséges intelligencia segítségével kutatott rák ellenszere, mondanom se kell mennyire megtisztelő ilyen projektben részt venni.

Melyik projekt jelentette a legnagyobb kihívást?  

Talán a GKN Automotive, ami egy miskolci autógyár. Erről azt kell tudni, hogy egy ilyen gyárban nagy, masszív fémek vannak, amik általában nem férnek meg túl jól az üveggel, mégis sikerült kialakítani egy olyan labort, ahol kilenc üvegkalitkában folyik a munka. Ez egy izgalmas feladat volt, ahol hatalmas, 3,5 méteres üvegtáblákat használtunk, és persze még az is nehezítette ezt a kivitelezést, hogy nem budapesti helyszínen kellett dolgozni.

Ugyan még nem befejezett projekt, de az E-ON BakerStreet irodaháza is nagy kihívásokat rejt magában, hiszen 9 emeletnyi üvegfalról beszélünk, melyeket 5 különböző, az EON hivatalos saját színeire kell porszóratnunk és a belsőépítész tervei alapján megfelelő helyszínekre megépíteni. A projektet még jobban bonyolítja, hogy az EON hivatalos saját színeihez tartozó festékek beszállítási ideje több hónapot vett igénybe, így mind logisztikában, mind idő és munkaerő managementben „vizsgáztatott” minket a projekt. Az anyagok logisztikájához pedig szintet kellett ugranunk, inviduálisan és vállalkozási szempontokból is, hiszen több tízezer szál profil és több száz m² üveg mozgatását és beépítését kellett megszerveznünk. Harmadik helyre a sokszínű Turbine bérleményt helyezném, a már előzőleg említett komplexitása miatt.

Van kedvenc budapesti épületed?  

Teljesen érzelmi töltete van, de számomra a BME K épülete nagyon fontos. Felkerültem húszévesen Nyíregyházáról, és rá kellett jönnöm, hogy korábban alig ismertem valamit a világból, a K épület pedig egy olyan helyszín volt, ahol nagyon sok rácsodálkozásom volt, az épületnek speciális az aurája számomra. Ha szakmai szempontból nézem, akkor a MOL székházat azért emelném ki, mert végre van felhőkarcolója az országnak, a W Hotelt, amin sokat dolgoztunk tavaly, azért tartom egy különleges épületnek, mert egy olyan luxusszálloda honosult meg az épületben, amire korábban nem volt itthon példa.